Southwest Service & Tourism Awards 

2016 Nominees

98.1 The Bridge

Alysha Smith, Town of Coaldale
Anne Jensen, Taber & District Chamber of Commerce 
WINNER - OUTSTANDING VISITOR INFORMATION SERVICES

Aspen Crossing  WINNER - TOURISM CHAMPION 
Bamboo Bistro
Bayshore Inn
WINNER - ACCOMMODATION OF THE YEAR 
Black Diamond Taxi
Bob Armstong, Hampton Inn & Suites

Bob Cooney, Independent Communications

Bomber Command Museum of Canada
Bread Milk and Honey
Brian Hyland, Bayshore Inn
Bruce Plausteiner, Professional Optical
Bryan McCallum, Lethbridge Lodge
Candice Penner, Casino Lethbridge
Cardston Visitor Information Centre
Carl Abellana, Sandman Hotel Lethbridge
Carl Brave Rock, The Fort Museum of the NWMP and First Nations Interpretive Centre
Carly Bastien, Buffalo Rock Tipi Camp
Casino Lethbridge
Chautuaqua 2016
City of Lethbridge
City of Lethbridge Transit
C .J.’s Café
Claresholm Visitor Information Centre
Coaldale Bakery
Colin Chancey, Twin Butte General Store
Colin Whitford, Fairfield Inn & Suites
Cornerstone Funeral Home
WINNER - OUTSTANDING IN BUSINESS 
Coulee Brew Company
Country Encounters
Creepy Hollow
Daniel Slovak, Northside Lethbridge Dodge
WINNER - OUTSTANDING TRAVEL & TRANSPORTATION
Deanna Baulch, Waterton Lakes Lodge
Denise Knorr

Devil’s Coulee Dinosaur & Heritage Museum
Dione Crow Show, Head-Smashed-In Buffalo Jump
Donovan Strikes With A Gun, Head-Smashed-In Buffalo Jump
Dory Rossiter
Drunken Sailor
Duane Konnyenbelt, The Great Escape
Emily, The Taco Bar
Escape From LA
Evergreen Golf Centre
Fabutan North & South Lethbridge
Fairfield Inn & Suites 

Family Pet Hospital
Get Air
Hampton Inn & Suites
Hanlon Ag Centre
Head-Smashed-In Buffalo Jump
Honkers Pub
Hope Madison, Drunken Sailor
Incept Adventure Co.
Jackie French, Exhibition Park
WINNER - OUTSTANDING EVENTS & CONFERENCE EMPLOYEE
Jamie Franklin, Drunken Sailor
Jamie Swords, Hampton Inn & Suites
Jared Etches, Plum Restaurant
Jeannine Colling, Fairfield Inn & Suites
Jerry Firth – Rufus The Mime
WINNER -VOLUNTEER CHAMPION 
Jess Klug, Hudson’s Pub
John Nightingale, Helen Schuler Nature Centre
Jordan Beaudin, Casino Lethbridge
Josee’s
Josh Emard, The Gutter Shop
Julie Millar, The Taco Bar

Justin Tavernini, 02 Training Centre
Kapow Ltd Comics, Cards and Games
Kassandra Chancey, Twin Butte General Store
Katie Phara Boudoir Photography

Kelton Schlamp, Arby’s Downtown
Kingsmen Ale House
Kristen Krein, Drunken Sailor
Kyle Laderoute, Cut & Char Chophouse
Lakeside Chophouse
Laura Hansen, EconoLodge Inn & Suites
Lethbridge Electronic Music Festival
Lethbridge Hurricanes
Lethbridge Pride Fest
Lethbridge Tactical Supply
WINNER  - OUTSTANDING RETAIL BUSINESS 
Logan Millward, Casino Lethrbridge

Leo Wong, Casino Lethbridge
Madison Roosen, MR MIKES SteakhouseCasual
Maggie Olesen – Casino Lethbridge
Marcus Healy, Head-Smashed-In Buffalo Jump
Matthew Sekella, Mappins

Mediterranean Grill Taber
Mediterranean Grill West Lethbridge
Meghan MacWhirter, Drunken Sailor
Merritts Ultimate Taekwon-Do
Michelle Chief Body, Head-Smashed-In Buffalo Jump
Mike Hepditch
Miro’s Bistro
Mitch Bevers, Casino Lethbridge
WINNER - OUTSTANDING FOOD & BEVERAGE EMPLOYEE
Mitch Jentink
Mocha Cabana
Muffy McKay, Allied Arts Council
Municipality of Crowsnest Pass
WINNER - MUNICIPALITY OF THE YEAR
Nick Bond
Nikka Yuko Japense Garden
Oktoberfest YQL
WINNER - FESTIVAL OR EVENT OF THE YEAR
Outdoor Outlet
Pat’s Waterton
Pit Stop Liquor Store
Plum
WINNER - RESTAURANT OF THE YEAR
Pogo Bro’s Inc
Quinton Crow Shoe, Head-Smashed-In Buffalo Jump
Quirk Magazine
WINNER - OUTSTANDING IN MEDIA 
Randy Gunderson, Lethbridge Tactical
Red Arrow
Ross Jaber, Mediterranean Grill
Rudy Grimms
Sandman Hotel Lethbridge
Sandstone Motel
Sara-Jane Townsend, Drunken Sailor
Sarah Jorgenson, Lethbridge Tactical
Shaw TV Channel 9
Shelley Zur, Country Encounters
WINNER - OUTSTANDING ACCOMMODATION EMPLOYEE
Streatside Eatery
Taber Cornfest, Taber & District Chamber of Commerce
Taber Exhibition Association
WINNER - OUTSTANDING SPORTS & RECREATION 
Taya Hildabrant, Drunken Sailor
Telegraph Tap House
Terri Copeland, Casino Lethbridge
The Blooming Willow
The Chef’s on 2 Thirteenth
The Great Escape
The Legendary Wing King
The Taco Bar
Thea Gidyk, Drunken Sailor
Theoretically Brewing
Thomas Spence
Tom Weekes, Cowley Co-Op
WINNER - OUTSTANDING RETAIL EMPLOYEE
Town of Coaldale
Town of Raymond
Trent Munroe, Two Guys And A Pizza Place
Tylar Pearse, Pizza of Waterton
Twin Butte General Store
United Riders of Crowsnest -
WINNER - OUTSTANDING ADVENTURE TOURISM
Waterton Shoreline Cruise Co.
Wear ‘M’ Out
WINNER - ATTRACTION OF THE YEAR
Whoop-Up Days
William Merasty, Head-Smashed-In Buffalo Jump
WINNER - OUTSTANDING ATTRACTION EMPLOYEE